Hrad Pernštejn – impozantní gotický skvost
Na Pernštejně jako by se člověk vydal na cestu zpátky v čase, do doby udatných rytířů a krásných princezen. Tento mohutný hrad patří mezi nejzachovalejší gotické až raně renesanční hrady u nás. Impozantní stavba i nádherné interiéry rozhodně stojí za vidění. Při toulkách Českomoravskou vrchovinou by byla škoda jej minout.
Hrad Pernštejn se tyčí na skalním ostrohu nad městečkem Nedvědice, uprostřed přírodního parku Svratecká hornatina, na soutoku řeky Svratky a Nedvědičky. Od Brna je Pernštejn vzdálený asi 40 kilometrů severozápadně.
Historie hradu
Vznik hradu se datuje do druhé poloviny 13. století, kdy jej nechali postavit páni z Medlova, později zvaní Pernštějnové. Na protáhlém skalním ostrohu vyrostl třípodlažní palác a válcová věž s břitem (bergfrit), dnes pojmenovaná Barborka, to vše obehnané plášťovou zdí. Do 16. století byl hrad několikrát přebudován a rozšířen o další palác, hranolovou věž čtyř ročních období, hodinovou věž s břitem, další hradby, brány a příkopy. Stalo se z něj pohodlné reprezentativní sídlo, velký důraz na obranu však zůstal zachován. I díky tomu nebyl Pernštejn nikdy dobyt, a to ani v roce 1645 švédskými vojsky, kterým se podařilo jej nejvíc vojensky poškodit. To už ale nepatřil rodu Pernštejnů, ti jej museli kvůli finanční situaci v roce 1596 prodat.
Na hradě se v dalších stoletích vystřídalo několik majitelů. Těmi posledními byli Mitrovští, kteří jej měli v držení až do roku 1945, kdy byl Pernštejn zestátněn. Na konci 19. století plánovali Mitrovští romantizující přestavbu hradu, k té naštěstí díky nedostatku financí nikdy nedošlo. Pernštejn si tedy sice každý z majitelů v průběhu staletí trochu upravil podle požadavků své doby, ale jeho hlavní tvář zůstala převážně gotická. Můžeme tak i dnes obdivovat krásu a majestátnost středověkého šlechtického sídla.
Krásné interiéry
Na hradě se návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů. Můžete navštívit jen hradní nádvoří a obdivovat architektura paláců a budov zvenčí. Obzvlášť poutavá je pak kaple Obrácení sv. Pavla a její honosná barokní výzdoba freskami. Kaple není součástí hradního paláce a nahlédnete do ní tak přímo z posledního nádvoří.
Doporučuji ale neváhat a vydat se i na prohlídku interiérů hradu. My jsme vzhledem k synovi zvolili zkrácený prohlídkový okruh, který trvá necelou hodinu. Interiéry jednotlivých místností jsou velmi pěkné a zajímavé, od hradní kuchyně až po překrásný Rytířský sál nebo vyhlídku z Hranolové věže čtyř ročních období.
V letošním roce by měla být dokončena obnova vrchnostenské okrasné zahrady, která k hradu náležela, ale v posledním století téměř zanikla. Bude situována do podoby, kterou měla na počátku 19. století, kdy patřila mezi nejvýznamnější zahrady na Moravě a Slezsku. Nejspíš už v příštím roce se tak návštěvníkům otevře další zajímavý prostor.
Pernštejnský tis
Na severním svahu pod hradbami Pernštejna roste mohutný a velmi starý červený tis, který je podle legendy svázaný s hradem. Vybudovat na skále strážní hrad, který jako by vyrůstal přímo z kamenného masivu, bylo velmi odvážné. Poutníkovi, který šel kolem na své cestě ze Svaté země, se zdálo něco takového nemožné a nevěřil, že se hrad může podařit dokončit. Stavitelé na jeho řeči nikterak nedali a odpověděli mu, že nestaví z jeho víry, ale z kamene. Poutník v reakci na to zarazil do země svou hůl a prohlásil, že to se spíš jeho suchá poutnická hůl zazelená. A obojí se stalo, hrad byl dokončen a hůl se opravdu zazelenala. Vyrostl z ní tento tis, jehož život je údajně pevně spjatý s osudem hradu, jak jeho obyvatelé celá staletí věřili. Když se na tisu například ulomil jeden vrcholek, propadla se na hradě klenba. A takových situací bylo prý více. Naposledy se v dubnu roku 2005 ulomila tisu větev a ve stejném měsíci zachvátil část hradu rozsáhlý požár.
Autor: Martina Limbergová (Primavylety.cz)
Další tipy na zajímavé výlety nalezneš na portále www.primavylety.cz